Buty kupiłem w kwietniu 2016. Jest to nietypowy model Alpiny, stworzony jako but wysoki, dobrze obudowany, ale jednocześnie świetnie wentylowany – do wędrówek w trudnym górskim terenie w różnych temperaturach. Znakomite właściwości termiczne ma gwarantować wielowarstwowa wkładka ze specjalnie zaprojektowanymi prześwitami oraz membrana eVent. Zdecydowałem się na nie, gdyż już poprzednie Scarpy przekonały mnie do ‘lekkich’ i dobrze oddychających konstrukcji na lato.

Alpina Helios - Recenzja butów by Na-szlaku.pl
Alpina Helios

Pierwszy test – 2 maja, Beskid Niski – kilkugodzinna wędrówka przy +27 st C

Po pierwsze: rozchodzenie. Poszło całkiem nieźle, but świetnie leży, dopiero po 4 godzinach zaczął uwierać na zagięciu. Po drugie: test wentylacji – rzeczywiście pomimo skwaru i marszu w pełnym słońcu but spisywał się dobrze. W zwykłym skórzanym trepie nie dałoby się iść.

Test właściwy: 7-14 sierpnia, Fogarasze, Rumunia – 5 dni w skalistym, górskim terenie na wysokości ok 2000-2500 m n.p.m.

Prawdziwy wycisk dla sprzętu. Skaliste podejścia, miejscami zbliżone trudnością do Zawratu/Świnicy, przy tym mordercza pogoda. Notorycznie spora wilgotność – w lepszym wariancie do południa było słonecznie, później nadciągała mgła, a ok. 15 przychodził deszcz/burza. W gorszym – mgłą zachodziły góry tuż po wschodzie słońca, ok. południa zaczynało padać, a o 15 zaczynało się oberwanie chmury. Do tego niskie temperatury od 0 do +15 st. C, przez co ubrania nie miały szansy wyschnąć w ciągu nocy.

Alpina Helios - Recenzja butów by Na-szlaku.pl
Foto by Na-szlaku.pl

Całość tekstu znajdziesz na Na-szlaku.pl

Dodaj komentarz