Przygotowanie nart do sezonu narciarskiego jest kluczowe dla osiągnięcia optymalnej wydajności na śniegu. Właściwe przygotowanie obejmuje kilka etapów, które pozwolą na dłuższe utrzymanie nart w dobrym stanie oraz zapewnią bezpieczeństwo podczas jazdy. W tym artykule przedstawimy najważniejsze aspekty przygotowania nart do sezonu narciarskiego.

Jak dbać o narty? 5 kroków do sukcesu!

1. Sprawdzenie ogólnego stanu nart

Przed rozpoczęciem sezonu warto dokładnie sprawdzić stan nart, zwracając uwagę na ewentualne uszkodzenia, takie jak zadrapania, wgniecenia czy pęknięcia. W przypadku stwierdzenia poważnych uszkodzeń warto skonsultować się z serwisem narciarskim.

Smarowanie nart

2. Smarowanie i ostrzenie krawędzi (biegówki Back Country)

Regularne smarowanie nart zapewnia lepszy poślizg na śniegu oraz chroni powierzchnię ślizgu nart biegowych przed erozją. Ostrzenie krawędzi nart Back Country pozwala na lepszą kontrolę na twardym i lodowatym śniegu. Warto wykonać te czynności przed rozpoczęciem sezonu oraz w trakcie jego trwania.

Sprawdź nasze smary do nart!

3. Sprawdzenie wiązań narciarskich

Wiązania narciarskie są kluczowe dla bezpieczeństwa. Przed sezonem warto sprawdzić, czy są odpowiednio nasmarowane, nie blokują się, nie mają żadnych uszkodzeń, a także czy flex nie jest zużyty. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z pomocy specjalistów w serwisie narciarskim.

4. Sprawdzenie butów narciarskich

Buty narciarskie mają bezpośredni wpływ na komfort jazdy oraz kontrolę nad nartami biegowymi. Przed sezonem warto sprawdzić stan butów do biegówek, zwracając uwagę na ewentualne uszkodzenia i pęknięcia, zużycie podeszwy czy stan suwaków i sznurówek. W razie potrzeby warto rozważyć wymianę butów na nowe.

5. Przechowywanie nart biegowych

Właściwe przechowywanie nart biegowych po sezonie narciarskim ma kluczowe znaczenie dla ich długowieczności. Należy je przechowywać w suchym i chłodnym miejscu w stałej temperaturze, najlepiej w specjalnych pokrowcach. Warto również zabezpieczyć narty przed kurzem oraz wilgocią. Narty biegowe warto też zalać parafiną na sezon letni i zostawić do następnego sezonu.

Podsumowując, odpowiednie przygotowanie nart do sezonu narciarskiego pozwala na osiągnięcie lepszych wyników oraz dłuższe utrzymanie sprzętu w dobrym stanie. Regularne sprawdzanie stanu nart biegowych, smarowanie oraz dbanie o buty narciarskie to kluczowe czynności, które warto wykonać przed rozpoczęciem sezonu.

Rozpoczęcie sezonu narciarskiego: kluczowe kroki

W tej części artykułu omówimy kluczowe kroki przygotowania nart biegowych do sezonu narciarskiego, które pozwolą na dłuższe utrzymanie sprzętu w dobrym stanie oraz zapewnią bezpieczeństwo podczas jazdy na biegówkach

Jak przygotować narty przed sezonem: podstawowe zasady

Przygotowanie nart przed sezonem narciarskim obejmuje kilka podstawowych zasad, które warto zastosować, aby cieszyć się sprawnym i bezpiecznym sprzętem do narciarstwa biegowego. Oto one:

 1. Wyczyszczenie nart – przed rozpoczęciem sezonu warto oczyścić narty z resztek parafin, smarów, brudu. Można to zrobić za pomocą specjalnych preparatów do czyszczenia nart lub ciepłej wody z mydłem.
 2. Sprawdzenie wiązań – warto sprawdzić, czy wiązania są odpowiednio zamocowane oraz czy nie mają żadnych uszkodzeń. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z pomocy specjalistów w serwisie narciarskim.
 3. Smarowanie nart biegowych – smarowanie nart przed sezonem narciarskim zapewnia lepszą przyczepność do śniegu oraz chroni powierzchnię nart przed korozją. Warto wybrać odpowiedni smar do panujących warunków śniegowych.
 4. Przechowywanie nart – przed sezonem warto sprawdzić, czy narty są przechowywane w odpowiednich warunkach, tj. w suchym i chłodnym miejscu, najlepiej w specjalnych pokrowcach. Warto również zabezpieczyć narty przed kurzem oraz wilgocią.

O czym pamiętać przygotowując narty biegowe: lista kontrolna

Przygotowując narty do sezonu narciarskiego, warto skorzystać z poniższej listy kontrolnej, która pomoże upewnić się, że wszystkie kluczowe kroki zostały wykonane:

 1. Wyczyszczenie nart – usunięcie resztek smaru, brudu oraz ewentualnych pozostałości po kleju z naklejek.
 2. Sprawdzenie ogólnego stanu nart – zwrócenie uwagi na ewentualne uszkodzenia, takie jak zadrapania, wgniecenia czy pęknięcia.
 3. Sprawdzenie wiązań narciarskich – kontrola pracy oraz ewentualnych uszkodzeń.
 4. Ostrzenie krawędzi nart biegowych Back Country – wykonanie tej czynności przed rozpoczęciem sezonu jest to konieczne.
 5. Smarowanie nart – nałożenie odpowiedniego smaru do panujących warunków śniegowych.
 6. Przechowywanie nart – upewnienie się, że narty są przechowywane w odpowiednich warunkach, tj. w suchym i chłodnym miejscu, najlepiej w specjalnych pokrowcach.

Stosując się do powyższych zasad oraz listy kontrolnej, można skutecznie przygotować narty biegowe do sezonu narciarskiego, co pozwoli na osiągnięcie lepszych wyników na śniegu oraz dłuższe utrzymanie sprzętu w dobrym stanie.

Smarowanie nart biegowych – jak się przygotować

Przed przystąpieniem do smarowania nart, warto zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i materiały. Do podstawowego wyposażenia należą:

 • Smary narciarskie – dostępne w różnych rodzajach, przeznaczone do różnych warunków śniegowych i temperatur oraz zastosowań na trzymanie bądź poślizg.
 • Żelazko do smarowania – specjalne żelazko z regulacją temperatury, przeznaczone do smarowania nart biegowych.
 • Skrobaki do smaru – plastikowe narzędzia sużące do usuwania nadmiaru smaru z nart.
 • Szczotki do nart – miękkie szczotki do czyszczenia powierzchni ślizgu nart przed i po smarowaniu.
 • Ściereczka – czysta, sucha ściereczka do wycierania nart przed smarowaniem.

Jak smarować narty biegowe? Podstawowe techniki

Podstawowe techniki smarowania nart obejmują:

 1. Przygotowanie nart – przed parafinowaniem warto oczyścić powierzchnię nart za pomocą szczotki i ściereczki, aby usunąć ewentualne zabrudzenia.
 2. Nałożenie parafiny – smar należy nałożyć równomiernie na ślizg narty, zwracając uwagę na odpowiednią ilość smaru oraz jego rodzaj, dostosowany do warunków śniegowych.
 3. Rozgrzewanie smaru – za pomocą żelazka do smarowania, należy rozgrzać smar na powierzchni ślizgu nart, aby lepiej się wtopił w strukturę ślizgu.
 4. Usuwanie nadmiaru smaru – po ostygnięciu nart, należy usunąć nadmiar smaru za pomocą skrobaków, a następnie wyczyścić powierzchnię nart szczotkami.

Jak często smarować narty biegowe? Zasady i wytyczne

Zasady dotyczące częstotliwości smarowania nart biegowych zależą od kilku czynników, takich jak:

 • Warunki śniegowe – w przypadku mokrego bądź bardzo zimnego śniegu, smarowanie nart może być konieczne częściej niż co 50km.
 • Intensywność użytkowania – osoby jeżdżące często i intensywnie powinny smarować narty codziennie, natomiast osoby jeżdżące sporadycznie mogą smarować narty raz na kilka dni.
 • Rodzaj smaru – niektóre smary mają dłuższą żywotność niż inne, co może wpłynąć na częstotliwość smarowania nart.

Ważne jest, aby obserwować zachowanie nart na śniegu i smarować je wtedy, gdy zauważymy pogorszenie ich właściwości ślizgowych lub gdy śnieg zaczyna się lepić do ślizgu

Smarowanie nart biegowych na gorąco versus na zimno: porównanie

Smarowanie nart na gorąco polega na rozgrzewaniu smaru żelazkiem, co pozwala na lepsze wtopienie się smaru w strukturę ślizgu. Zalety tej metody to:

 • Dłuższa żywotność smaru – smar na gorąco utrzymuje się na nartach trzy do czterech razy dłużej niż smar na zimno.

Smarowanie nart na zimno polega na nałożeniu smaru bezpośrednio na narty, bez użycia żelazka. Zalety tej metody to:

 • Szybkość i łatwość aplikacji – smarowanie na zimno jest szybsze i łatwiejsze niż smarowanie na gorąco.
 • Brak konieczności używania żelazka – smarowanie na zimno nie wymaga specjalistycznego sprzętu.

Wybór metody smarowania nart zależy od indywidualnych preferencji oraz oczekiwań względem osiągów nart.

Smarowanie nart biegowych domowym sposobem: praktyczne porady

Smarowanie nart w domu jest możliwe, oto krok po kroku, jak to zrobić:

 1. Przygotowanie miejsca pracy – wybierz odpowiednie, przewiewne miejsce do smarowania nart, najlepiej z dostępem do prądu.
 2. Przygotowanie nart – oczyść powierzchnię nart za pomocą szczotki i ściereczki.
 3. Nałożenie smaru – nałóż odpowiedni smar na ślizg narty, zwracając uwagę na jego rodzaj i ilość.

UWAGA ! W nartach do stylu klasycznego nie smarujemy parafinami strefy odbiciowej!

 • Rozgrzewanie smaru – jeśli smarujesz narty na gorąco, rozgrzej smar żelazkiem do smarowania wprowadzając go w ślizg, a następnie poczekaj, aż narty ostygną.
 • Usuwanie nadmiaru smaru – użyj skrobaka do usunięcia nadmiaru smaru, a następnie wyczyść powierzchnię nart szczotką.

Przestrzegając powyższych wskazówek, można skutecznie smarować narty w domu, osiągając zadowalające efekty.

Co daje smarowanie nart biegowych: korzyści i efekty

Smarowanie nart przynosi szereg korzyści, takich jak:

 • Poprawa właściwości ślizgowych – smarowanie nart pozwala na lepsze przemieszczanie się po śniegu, co przekłada się na większą szybkość i płynność biegania.
 • Ochrona ślizgów przed erozją – smar chroni powierzchnię nart przed mikropęknięciami, co pozwala na dłuższe utrzymanie sprzętu w dobrym stanie.
 • Zmniejszenie tarcia – smarowanie nart zmniejsza tarcie między nartami a śniegiem, co pozwala na oszczędność energii podczas biegu.

Regularne smarowanie nart jest ważne dla utrzymania ich wydajności oraz długowieczności, co przekłada się na lepsze osiągi na stoku.

Konserwacja nart biegowych

Regularna konserwacja nart jest kluczowa dla utrzymania ich właściwości ślizgowych oraz długowieczności. Dbanie o narty pozwala na osiągnięcie lepszych osiągów na trasie biegowej oraz zwiększenie bezpieczeństwa jazdy.

Jak naostrzyć krawędzie nart: krok po kroku

Ostrzenie krawędzi nart jest ważne dla utrzymania ich przyczepności do śniegu oraz poprawy kontroli podczas jazdy. Oto instrukcje krok po kroku, jak naostrzyć krawędzie nart:

 1. Przygotowanie nart – przed ostrzeniem, oczyść krawędzie nart za pomocą szczotki i ściereczki, aby usunąć ewentualne zabrudzenia.
 2. Wybór narzędzi – do ostrzenia nart potrzebne są odpowiednie narzędzia, takie jak pilnik diamentowy, gumka do ostrzenia oraz kątownik.
 3. Ustawienie kąta ostrzenia – ustal kąt ostrzenia krawędzi nart, zazwyczaj wynosi on od 88 do 90 stopni.
 4. Ostrzenie krawędzi – przy użyciu kątownika i pilnika diamentowego, przeciągnij narzędzia wzdłuż krawędzi nart, zaczynając od czubka i kończąc na piętce.
 5. Polerowanie krawędzi – na koniec, użyj gumki do ostrzenia, aby wygładzić krawędzie i usunąć ewentualne zadziory.
Ostrzenie nart biegowych
Ostrzenie nart biegowych

Konserwacja nart biegowych: najlepsze praktyki

Właściwa konserwacja nart biegowych pozwala na utrzymanie ich w dobrym stanie oraz przedłużenie ich żywotności. Oto najlepsze praktyki dotyczące konserwacji biegówek:

 • Regularne smarowanie – smarowanie nart zgodnie z zasadami i wytycznymi pozwala na utrzymanie ich właściwości ślizgowych oraz ochronę przed erozją.
 • Ostrzenie krawędzi nart Back Country – utrzymanie ostrych krawędzi nart poprawia ich przyczepność do śniegu oraz kontrolę podczas zjazdów.
 • Inspekcja nart – regularne sprawdzanie stanu nart, w tym krawędzi, ślizgu oraz wiązań, pozwala na wykrycie ewentualnych uszkodzeń i podjęcie odpowiednich działań naprawczych.
 • Przechowywanie nart – przechowuj narty w suchym i chłodnym miejscu, z dala od źródeł ciepła oraz wilgoci, co pozwala na uniknięcie uszkodzeń i przedłużenie ich żywotności.

Serwisowanie nart biegowych: kiedy i dlaczego jest to konieczne?

Serwisowanie nart jest konieczne, gdy zauważymy pogorszenie ich właściwości ślizgowych, uszkodzenia lub zużycie. Pełny serwis nart obejmuje:

 • Ostrzenie krawędzi w nartach Back Country – poprawa przyczepności do śniegu oraz kontroli na zlodowaciałym śniegu.
 • Smarowanie ślizgu – utrzymanie właściwości ślizgowych oraz ochrona przed erozją.
 • Smarowanie wiązań – eliminuje możliwość zablokowania się wiązania oraz powstania nadmiernych luzów
 • Usuwanie ewentualnych uszkodzeń – naprawa uszkodzeń ślizgu, takich jak zadrapania czy wgniecenia.

Regularne serwisowanie nart biegowych pozwala na utrzymanie ich w dobrym stanie oraz przedłużenie ich żywotności, co przekłada się na lepsze osiągi.

Usunięcie smaru i czyszczenie ślizgu nart: jak to zrobić prawidłowo

Usunięcie smaru i czyszczenie ślizgu nart jest ważne dla utrzymania ich właściwości ślizgowych. Oto jak prawidłowo usunąć smar i oczyścić ślizg nart:

 1. Użycie skrobaka do smaru – po smarowaniu nart, użyj plastikowego skrobaka do usunięcia nadmiaru smaru z powierzchni nart.
 2. Czyszczenie ślizgu szczotką – po usunięciu nadmiaru smaru, wyczyść powierzchnię nart miękką szczotką, aby usunąć ewentualne resztki smaru.
 3. Przemywanie ślizgu ściereczką – na koniec, przemyj ślizg nart czystą, suchą ściereczką, aby usunąć pozostałości smaru oraz ewentualne zabrudzenia.

Regularne czyszczenie ślizgu nart pozwala na utrzymanie ich właściwości ślizgowych oraz długowieczności, co przekłada się na lepsze osiągi.

Przygotowanie nart biegowych do sezonu

Przygotowanie nart biegowych do sezonu jest kluczowe dla osiągnięcia optymalnych wyników oraz zapewnienia bezpieczeństwa podczas jazdy. Właściwe przygotowanie obejmuje smarowanie nart, konserwację oraz ewentualne serwisowanie. W tym artykule omówimy techniki smarowania nart biegowych oraz poradnik dotyczący konserwacji.

Smarowanie nart biegowych: techniki i wskazówki

Smarowanie nart biegowych jest niezbędne dla utrzymania ich właściwości ślizgowych oraz ochrony przed zniszczeniem. Oto kilka technik smarowania oraz wskazówek, które pomogą Ci w przygotowaniu nart do sezonu:

 1. Wybór odpowiedniego smaru – smar dobieramy w zależności od temperatury śniegu oraz rodzaju nart. Na rynku dostępne są smary uniwersalne oraz specjalistyczne, przeznaczone dla konkretnych warunków.
 2. Przygotowanie nart – przed smarowaniem, oczyść ślizg nart za pomocą szczotki i ściereczki, aby otworzyć strukturę i usunąć ewentualne zabrudzenia oraz resztki starego smaru.
 3. Nałożenie smaru – smar nakładamy cienką warstwą na ślizg nart, rozprowadzając go równomiernie za pomocą aplikatora lub żelazka.
 4. Usunięcie nadmiaru smaru – po nałożeniu smaru, odczekaj kilka minut, a następnie użyj plastikowego skrobaka do usunięcia nadmiaru smaru z powierzchni nart.
 5. Polerowanie ślizgu – na koniec, użyj szczotki do polerowania ślizgu nart, co pozwoli na lepsze wnikanie smaru w strukturę ślizgu bez jej zapychania oraz usunięcie ewentualnych resztek smaru.

Regularne smarowanie nart biegowych pozwala na utrzymanie ich właściwości ślizgowych oraz długowieczności, co przekłada się na lepsze osiągi na trasie.

Przygotowanie nart biegowych do sezonu
Przygotowanie nart biegowych do sezonu

Konserwacja nart biegowych: poradnik

Właściwa konserwacja nart biegowych pozwala na utrzymanie ich w dobrym stanie oraz przedłużenie ich żywotności. Oto poradnik dotyczący konserwacji nart biegowych:

 • Regularne smarowanie – smarowanie nart zgodnie z zasadami i wytycznymi pozwala na utrzymanie ich właściwości ślizgowych oraz ochronę przed erozją.
 • Inspekcja nart – regularne sprawdzanie stanu nart, w tym ślizgu, krawędzi oraz wiązań, pozwala na wykrycie ewentualnych uszkodzeń i podjęcie odpowiednich działań naprawczych.
 • Przechowywanie nart – przechowuj narty w suchym i chłodnym miejscu, z dala od źródeł ciepła oraz wilgoci, co pozwala na uniknięcie uszkodzeń i przedłużenie ich żywotności.
 • Serwisowanie nart – jeśli zauważysz pogorszenie właściwości ślizgowych, uszkodzenia lub zużycie nart, warto skorzystać z profesjonalnego serwisu, który przeprowadzi pełną konserwację oraz ewentualne naprawy.

Stosując się do powyższych zasad konserwacji nart biegowych, zapewnisz sobie komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy oraz przedłużysz żywotność swojego sprzętu.

Podsumowanie: Jak skutecznie przygotować narty do sezonu narciarskiego?

W artykule przedstawiliśmy kluczowe aspekty przygotowania nart biegowych do sezonu narciarskiego. Omówiliśmy techniki smarowania nart, takie jak wybór odpowiedniego smaru, przygotowanie nart, nałożenie smaru, usunięcie nadmiaru smaru oraz polerowanie ślizgu. Podkreśliliśmy również znaczenie regularnego smarowania nart dla utrzymania ich właściwości ślizgowych oraz długowieczności.

W dalszej części artykułu przedstawiliśmy poradnik dotyczący konserwacji nart biegowych, obejmujący regularne smarowanie, inspekcję nart, przechowywanie nart oraz serwisowanie nart. Stosując się do powyższych zasad konserwacji nart biegowych, zapewnisz sobie komfort i bezpieczeństwo podczas biegania oraz przedłużysz żywotność swojego sprzętu.

Podsumowując, odpowiednie przygotowanie nart do sezonu narciarskiego jest kluczowe dla osiągnięcia optymalnych wyników oraz zapewnienia bezpieczeństwa podczas jazdy. Regularne smarowanie nart oraz właściwa konserwacja pozwolą na utrzymanie ich w dobrym stanie, oraz przedłużenie ich żywotności. Pamiętaj o stosowaniu się do wytycznych dotyczących smarowania oraz konserwacji, aby cieszyć się komfortem i bezpieczeństwem na trasie.

Dobre rady dla początkujących narciarzy

Na koniec dobre rady dla początkujących narciarzy:

 1. Zalej ślizgi nart biegowych parafiną na letni okres przechowywania.
 2. Nie ściskaj nart biegowych, aby nie pracowały bezpotrzebnie
 3. Strefa odbiciowa w nartach biegowych do stylu klasycznego może być gładka do nakładania specjalnych smarów odbiciowych, może być też tak zwaną strefą NO WAX (łuska skin optigrip), która jest dużo łatwiejsza w użyciu rekreacyjnym
 4. W nartach do tylu dowolnego (łyżwa) strefą odbiciową jest cała krawędź narty i smarujemy parafiną całe ślizgi, w nartach do stylu klasycznego omijamy strefę odbiciową znajdującą się „pod butem”(łuska skin itd).
 5. Smarowanie nart przy odpowiednio dobranej parafinie twardej starcza na około 40-50km biegania a przy parafinie płynnej do maksymalnie 15km.
 6. Ostrzenie nart Biegowych Back Country to ręczny i delikatny proces który warto zlecicć serwisowi aby nie zniszczyć nart, wykonuje się go bardzo rzadko gdyż w biegówkach BC krawędzie zużywają sie dużo wolniej niż w nartach zjazdowych.

Zobacz naszą ofertę nart biegowych!

MGB Sport - Alpina Sportowa
Adam Gawdzik
Social media

Dodaj komentarz